Ana Sayfa / TUS'a Hazırlık / Motivasyon ve Beyin Gücünü Kullanma

Motivasyon ve Beyin Gücünü Kullanma

TUS’ A HAZIRLIKTA
MOTİVASYON VE BEYİN GÜCÜNÜ KULLANMA

Motivasyon başarı için vazgeçilmez bir araçtır. TUS’a hazırlanırken bir çok meslektaşımızın Aşağıdaki gibi bir motivasyon eğrisi yaşadığı bir gerçektir ve bu kontrolsüz bir durumdur.

 

“Ortaya çıkan grafik gerçekten uzun ince bir yol oldu.”

   

SİZ BU GRAFİĞİN NERESİNDESİNİZ?

KONFÜZYON DÖNEMİ : Adayın sınava çalışmaya başladığı dönemdir. Konulara hangi kaynaktan çalışılacağı ve hangi konuya ne kadar süre ayrılması gerektiği gibi sorular adayın kafasını kurcalar. Eğer daha önce TUS sınavına girmişse ACABA BU KEZ KAZANABİLİR MİYİM? düşüncesi kafasındadır. Çalışma planını yavaş yavaş uygulamaya başlar.

BİRİNCİ EKSİTASYON DÖNEMİ: Kaynak seçimi sorunu hallolmuş ve program uygulanmaya başlanmıştır. Adayın kafasında bilgiler yavaş yavaş oturmaya başlar. Sorular

İKİNCİ EKSİTASYON DÖNEMİ: Depresyon dönemini atlatan adayın konuları tekrar ettikçe ve soru çözdükçe kendine güveni yeniden gelir. Artık konuların çoğu sorun olmaktan çıkmıştır. Ve her konu için ayrılan çalışma süresi giderek kısalmaktadır. Çalışmaya ilk başladığı dönemle içinde bulunduğu dönem arasındaki bilgi ve motivasyon farkını hisseden adayın motivasyonu bu dönemde üst düzeydedir. Gösterdiği sabrın karşılığını yavaş yavaş alan aday sınavı kazanmak için tekrar umutlanır.

SINAV DÖNEMİ: Sınava az bir süre kala düzeyi ne olursa olsun her adayın kafasında KEŞKE BİRAZ DAHA ZAMANIM OLSAYDI düşüncesi vardır ve kendisi için TUS sınavının sonucunun ne olabileceği konusunda az çok bir kanaat oluşmuştur.

 

Motivasyon başarı için vazgeçilmez bir araçtır, dolayısıyla da TUSDATA için de vazgeçilmezdir. Birçok gerekçeyle “Çalışması gerektiğini” bildiği halde “bir türlü çalışamayan” meslektaşlarımızın bu sorunlarını bilmekte ve kurs boyunca onlara “modern” ve “bilimsel” metotlarla şu noktaları aşılamaya çaba sarf etmekteyiz;

 

1-“Çalışabilmesini” sağlamak

2-“Verimli” çalışabilmesini sağlamak

3-Verimli çalışabilmeyi “keyifli” ve “kolay katlanılabilir” hale getirmek

4-Bu durumu “sürekli” kılarak “düzenli” bir motivasyon artışı sağlamak

5-Sonuçta mutlaka kazanacağına “kalpten” inanmak…